Jazda po górach rowerem? Zapraszamy do Szczyrk Enduro Trails by TREK!

Rekreacyjna jazda rowerem już Ci nie wystarcza? Nudzisz się na ścieżkach rowerowych i równym asfalcie? W takim razie czas spróbować czegoś zupełnie innego. Kolarstwo górskie, bo to mamy na myśli, jest niezwykle ekscytującym sportem, który dostarcza adrenaliny, zapewnia bliski kontakt z przyrodą oraz gwarantuje masę satysfakcji. Na jazdę po górach rowerem w Beskidach zapraszamy do kompleksu Szczyrk Enduro Trails by TREK.

Z tego artykułu dowiesz się, dlaczego warto spróbować jazdy po górach rowerem, czy rzeczywiście jest to sport także dla Ciebie oraz jak zadbać o własne bezpieczeństwo. Wyjaśniamy również, co decyduje o tym, że tak wielu pasjonatów jazdy po górach rowerem wybiera trasy w masywie dużego Skrzycznego.

O Szczyrk Enduro Trails by TREK

Szczyrk Enduro Trails by TREK to kompleks jednokierunkowych ścieżek rowerowych typu singletrack, który powstał w 2019 roku. Dostrzegliśmy wówczas brak podobnej klasy ośrodka, który zaspokoiłby potrzeby fanów kolarstwa górskiego, z akcentem na osoby uprawiające downhill, czyli niezwykle efektowną, ekstremalną dyscyplinę sportu.

Nasz kompleks oferuje wszystko, co jest potrzebne do uprawiania kolarstwa górskiego, a więc zróżnicowane pod względem poziomu trudności trasy zjazdowe, wypożyczalnię rowerów enduro, Skill Zone (strefę z konstrukcjami do precyzyjnej jazdy rowerem, ćwiczenia techniki i wykonywania trików), a także sklep rowerowy, duży parking na około 700 samochodów czy punkty gastronomiczne.

Nasz ośrodek jest otwarty nie tylko na doświadczonych downhillowców i osoby od lat uprawiające konkurencje MTB, ale również na początkujących. Z myślą o rowerzystach rozpoczynających swoją przygodę z kolarstwem górskim zaoferowaliśmy profesjonalne szkolenia rowerowe prowadzone przez instruktorów Szczyrk Bike Academy powered by TREK, które są organizowane zarówno indywidualnie, jak i grupowo.

Dużą popularnością cieszą się również wycieczki na rowerach elektrycznych (e-bike), podczas których można poznać uroki regionu i dostrzec piękno Beskidu Śląskiego z perspektywy siodełka. Jest to świetna propozycja zwłaszcza dla osób mających braki kondycyjne czy po prostu chcących wreszcie spróbować jazdy na e-bike’u.

Różne formy kolarstwa górskiego

Kolarstwo górskie (MTB) to bardzo szeroki termin, który kryje w sobie wiele różnych odmian tego sportu. Poza klasyczną jazdą po wytyczonych ścieżkach bardzo dużą popularnością cieszy się downhill, czyli zjazd z góry po wyznaczonej trasie, która może obejmować ciasne zakręty i różnego rodzaju przeszkody – naturalne oraz sztuczne.

Downhill to niezwykle efektowna konkurencja, która dostarcza ogromnej ilości emocji. Jest świetna na aktywny weekend poza domem, szczególnie dla osób zestresowanych, które chcą oczyścić głowę i poczuć, że naprawdę żyją – o co nietrudno podczas jazdy z prędkością kilkudziesięciu kilometrów na godzinę i pokonywania np. dołów czy hopek.

Jazda po górach rowerem w Beskidach: te argumenty przekonają Cię do spróbowania tego sportu

Kolarstwo górskie to znakomita forma aktywności, a oto jej najważniejsze zalety:

 • Jest to emocjonujący sport, który gwarantuje przypływ adrenaliny;
 • Kolarstwo uprawia się blisko natury, zwykle w pięknych okolicznościach przyrody;
 • Trasy do kolarstwa górskiego przebiegają z dala od zabudowań, infrastruktury miejskiej, co pozwala na jakiś czas uciec od cywilizacji i oczyścić głowę;
 • Jest to sport dość wymagający kondycyjnie, mający pozytywny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu;
 • Szeroka dostępność – aby zacząć przygodę z kolarstwem górskim nie musisz inwestować dużych pieniędzy na start. Wszystko, co potrzebne, można po prostu wypożyczyć;

Jazda po górach rowerem Skrzyczne: dlaczego Beskidy?

W Polsce sukcesywnie przybywa ośrodków, w których można bezpiecznie i legalnie uprawiać jazdę po górach rowerem. Beskidy to szczególnie atrakcyjny kierunek, ponieważ w regionie nie brakuje znakomitych tras zarówno dla wyczynowców, jak i początkujących. 

Dobrym powodem, dla którego warto uprawiać jazdę po górach rowerem w Beskidach są walory krajobrazowe regionu. Pod tym względem szczególnie atrakcyjnie prezentuje się Beskid Śląski, w którym nadal można podziwiać dziewiczą przyrodę, napawać się widokami, a nawet napotkać dzikie zwierzęta – to kwintesencja kolarstwa górskiego.

Tym, co najmocniej przyciąga fanów MTB w Beskid Śląski jest oczywiście nasz kompleks Szczyrk Enduro Trails by TREK, jeden z najnowocześniejszych i najlepiej zorganizowanych w Polsce. Unikalną zaletą ośrodka jest możliwość wjechania na start każdej z przygotowanych tras koleją gondolową lub wyciągiem kanapowym. Jest to nie tylko atrakcja sama w sobie, ale także sposób na to, aby kolarstwa górskiego spróbowały osoby mające zaległości treningowe i gorszą kondycję.

Jazda po górach rowerem: Szczyrk to idealny wybór na początki z MTB i downhillem

Poza przyrodniczymi walorami regionu oraz dostępnością znakomitych tras, warto również wspomnieć o korzystnym położeniu Szczyrku. Jeśli chcesz wybrać się w Beskidy np. na jeden dzień czy na weekend, to zachęca do tego dogodny dojazd z każdego regionu Polski.

Przykładowo: podróż z Warszawy własnym samochodem zajmie Ci około 4 godzin, a z Łodzi tylko 3,5 godziny. W dodatku nie musisz zabierać ze sobą roweru, ponieważ, wszystko co jest potrzebne do uprawiania kolarstwa górskiego, znajdziesz w ofercie naszej wypożyczalni.

Jazda po górach rowerem Skrzyczne: sprawdź nasze trasy, również dla początkujących

Szczyrk Enduro Trails by TREK to łącznie 16 kilometrów jednokierunkowych ścieżek typu singletrack, które zostały podzielone na 6 tras rowerowych o zróżnicowanym poziomie trudności, czyli: niebieskich (dla początkujących i średniozaawansowanych), czerwonych (dla zaawansowanych) oraz czarnych (bardzo wymagających technicznie). Osobną kategorię stanowi zielona trasa na Hali Skrzyczeńskiej, która jest idealna dla dzieci i świetna do nauki wyczynowej jazdy na rowerze.

Trasy udostępnione gościom kompleksu Szczyrk Enduro Trails by TREK to:

 • Trasa 1 Hip HopA Airo długości 2300 m, nachyleniu 8,4% i spadku 193 m.
 • Trasa 1 Hip HopA Flowo długości 5600 m, nachyleniu 7,5% i spadku 420 m.
 • Trasa 2 Otiko długości 2850 m, nachyleniu 12,6% i spadku 360 m.
 • Trasa 3 Zbójo długości 1512 m, nachyleniu 12,6% i spadku 190 m.
 • Trasa 4 Otesaneko długości 723 m, nachyleniu 16,6% i spadku 120 m.
 • Trasa 5 Loop 1o długości 650 m i nachyleniu 6% (to trasa rodzinna, dobra również dla młodszych dzieci).
 • Trasa 6 Bestyjao długości 2500 m, nachyleniu 16,2% i spadku 405 m, bardzo wymagająca technicznie.

W naszym kompleksie przygotowaliśmy również Skill Zone, czyli strefę zlokalizowaną przy trasie Loop 1, stanowiącą jej rozwinięcie, która obejmuje takie przeszkody, jak rock garden z najazdem na dropy, równoważnie, rolki do pompowania, stoliki czy linie na równowagę o różnym poziomie trudności.

Zapewniamy bezpieczne i komfortowe warunki od uprawiania kolarstwa górskiego

Bezpieczeństwo to nasz priorytet. Jeśli korci Cię, aby spróbować jazdy po górach rowerem duże Skrzyczne, szczególnie szybkich zjazdów, ale boisz się wypadku i doznania kontuzji, to uspokajamy: zrobiliśmy wszystko, aby ograniczyć takie ryzyko.

Przede wszystkim stawiamy na zasadę Ride & Respect, oczekując od naszych gości stosowania się do kilku podstawowych zasad:

 • Nasze trasy są ścieżkami jednokierunkowymi typu singletrack, służącymi wyłącznie do zjazdu.
 • Na trasach Szczyrk Enduro Trails by TREK obowiązuje nakaz jazdy w kasku. Zachęcamy również do noszenia ochraniaczy. Cały niezbędny sprzęt możesz wypożyczyć na miejscu.
 • Osoby, które nie mają doświadczenia w jeździe górskiej, szczególnie w dowhillu, powinny skorzystać z możliwości odbycia szkolenia rowerowego.
 • Na wszystkich naszych trasach obowiązuje zakaz ruchu pieszego. Ścieżki zostały wytyczone tak, aby przebiegały z dala od szlaków trekkingowych. Dodatkowo stosujemy oznaczenia ostrzegające, że w danym miejscu znajduje się trasa do downhillu.

Powyższe zasady, a także szeroki wybór tras, w tym stosunkowo łagodnych i łatwych, sprawiają, że nasz kompleks jest odpowiednim miejscem do rozpoczęcia swojej przygody z kolarstwem górskim. To dobry adres również dla rodzin z dziećmi, które chcą spędzić aktywny dzień w pięknych okolicznościach przyrody.