Region

Poznaj Szczyrk i jego okolice
 

Miasto Szczyrk położone jest w dolinie wzdłuż wijącego się potoku Żylica, otoczone górskimi szczytami Klimczoka (1117 m n.p.m.), Skalite (863 m n.p.m.), Kotarza (965 m n.p.m.) i najwyższego wzniesienia Beskidu Śląskiego - Skrzycznego (1257 m n.p.m.). Wraz z Wisłą, Ustroniem, Brenną i Istebną tworzą tak zwaną Beskidzką Piątkę promując atrakcje turystyczne regionu. Zimą otulona śniegiem miejscowość staje się jednym z najchętniej odwiedzanych ośrodków narciarskich w kraju. Szczególnie teraz po modernizacji infrastruktury narciarskiej miasto może pochwalić się największą w Polsce długością 40 km tras zjazdowych. Położone na północnych stokach ośrodki, dodatkowo naśnieżane zapewniają narciarzom i snowboardzistom atrakcje przez długie zimowe miesiące. Poczynione inwestycje spowodowały, że miasto ponownie aspiruje do miana zimowej stolicy Polski.

Na szczególną uwagę zasługuje rozbudowa kompleksu narciarskiego Szczyrk Mountain Resort, gdzie od sezonu 2017/2018 funkcjonują nowe koleje kanapowe i gondola. Modyfikacjom zostały poddane trasy narciarskie, a dzięki budowie zbiornika wodnego na Hali Skrzyczeńskiej ośrodek może pochwalić się wydajnym systemem naśnieżania. I to nie koniec dobrych informacji dla miłośników sportów zimowych, w najbliższych latach planowane są kolejne inwestycje w tym zakresie. W sezonie 2018/2019 uruchomiona została kolejna 6-osobowa kanapa na Zbójnicką Kopę, przejazd którą uchodzi za najbardziej widokowy w mieście. Obecnie ośrodek jest czynny również w sezonie letnim, a od 2019 r. swoją ofertę wzbogacił o ścieżki rowerowe, na start których można dostać się kolejami.

Na terenie miasta funkcjonuje również kolej krzesełkowa na Skrzyczne. Na szczycie znajduje się schronisko, obok przebiegają liczne szlaki piesze, a z samej góry rozpościera się widok na okoliczne wzniesienia, miejscowości i jezioro Żywieckie. W sezonie zimowym, przy dobrej widoczności można nawet podziwiać Tatry.

Jadąc drogą w kierunku Wisły można zatrzymać się na przełęczy Salmopolskiej, gdzie znajduje się wypożyczalnia sprzętu i trasy narciarstwa biegowego prowadzące do podnóża Baraniej Góry. Na drugim końcu miasta mieści się kompleks całorocznych skoczni narciarskich z największą o punkcie konstrukcyjnym K-95, na której odbywają się zawody rangi mistrzowskiej.

W sezonie zimowym w mieście funkcjonują liczne wypożyczalnie i szkoły narciarskie z największą zlokalizowaną przy ośrodku Szczyrk Mountain Resort. Szczyrk Ski School to szkoła narcairska któr oferuje jako jedyna w pakiecie skipass oraz fast pass na czas trwania lekcji gratis. W okresie ferii zimowych najmłodsi mogą korzystać z zajęć w przedszkolach narciarskich, gdzie pod okiem wykwalifikowanej kadry uczą się sztuki narciarskiego abc.

Opisane atrakcje powodują, że Szczyrk jest popularnym miejscem wypoczynku zarówno na krótki weekendowy wypad, jak i dłuższy pobyt. Miasto posiada całoroczną, rozbudowaną bazę noclegową o zróżnicowanym standardzie, a smaczne regionalne potrawy można skosztować w lokalach gastronomicznych zlokalizowanych wzdłuż głównej ulicy.