O ośrodku

Poznaj Szczyrk Mountain Resort - największy ośrodek narciarski w PolsceSzczyrk Mountain Resort jest jednym z największych ośrodków narciarskich w Polsce. Zlokalizowany w Beskidzie Śląskim na zboczach szczytów Małe Skrzyczne 1211 m n.p.m. i Wierch Pośredni 1000 m n.p.m. Jest doskonałą propozycją dla turystów z aglomeracji Śląskiej i Małopolskiej, jak i południowych sąsiadów z Czech i Słowacji.

Ośrodek posiada przeszło 23 km zróżnicowanych tras zjazdowych (w tym 5 km oświetlonych) co sprawia, że każdy fan białego szaleństwa znajdzie tutaj coś dla siebie. Od sezonu 2017 dzięki współpracy z Centralnym Ośrodkiem Sportu i Beskid Sport Arena klienci ośrodków mogą korzystać ze wspólnego skipassu na blisko 40 km tras.

Szczyrk Mountain Resort jest obecnie po pierwszym etapie modernizacji i od sezonu 2017 dysponuje nową 10-osobową koleją gondolową oraz dwoma 6-osobowymi kolejami kanapowymi. Od sezonu 2018 uruchomiona została kolejna 6-osobowa kanapa na Zbójnicką Kopę, która cieszy się szczególnym zainteresowaniem wśród początkujących narciarzy. Nowa kolej umożliwia płynne przemieszczanie pomiędzy ośrodkami Szczyrk Mountain Resort i Centralnym Ośrodkiem Sportu na Skrzycznym. Wybudowany całkiem nowy system naśnieżania z dużym zbiornikiem o pojemności 100 000 m3 (40 basenów olimpijskich) na Hali Skrzyczeńskiej zasila w wodę 368 lanc i armatek śnieżnych.Modyfikacjom zostały poddane również trasy zjazdowe, dzięki poszerzeniu i wyprofilowaniu korzystanie z nich jest teraz bardziej komfortowe. Serce ośrodka stanowi teraz nowe centrum – SZCZYRK-GONDOLA. Przy dolnej stacji 10-osobowej gondoli znajduje się duży budynek wielofunkcyjny z kasami, infocentrum oraz z wypożyczalnią sprzętu, serwisem, sklepem i przechowalnią. Do dyspozycji gości ośrodek oddaje duży parking na około 700 samochodów, bar Apres Ski i Chill Bar pod Gondolą oraz Restaurację Kuflonka na Hali Skrzyczeńskiej z dwoma wielofunkcyjnymi salami.

Rok 2018 był pierwszym w historii ośrodka, kiedy ten był otwarty również w sezonie letnim, a wszystko za sprawą kolei gondolowej, która w tym czasie woziła turystów w kierunku beskidzkich szlaków na Skrzyczne i Malinowską Skałę. Już wtedy pojawiły się pierwsze pomysły na uatrakcyjnienie tego miejsca i tak wiosną 2019 roku ruszyła budowa ścieżek rowerowych typu enduro, podobnych do tych zlokalizowanych na zboczach Koziej Góry i Szyndzielni w Bielsku-Białej. Oficjalne otwarcie kompleksu Szczyrk Enduro Trails by TREK miało miejsce w sierpniu i już od pierwszych dni zaczęło się cieszyć niezwykłą popularnością wśród rowerzystów. Obecnie do kilkunastu oddanych do użytku kilometrów ścieżek projektowane są następne odcinki. Ścieżki o zróżnicowanym poziomie trudności trafiły w gusta zarówno doświadczonych riderów, jak i osób, które stawiają swoje pierwsze rowerowe kroki w górach. Tym bardziej, że wyjazd na start tras nie wymaga żelaznej kondycji, bo na każdą z nich można dostać się nowoczesną koleją linową.

W lipcu 2019 r. uruchomiona została najdłuższa w Szczyrku kolej linowa z malowniczym przejazdem na Zbójnicką Kopę oraz żółty szlak pieszy prowadzący w tym samym kierunku spod parkingu przy gondoli.