Górskie trasy rowerowe w Beskidach. Wjedź na ekscytujące trasy Szczyrk Enduro Trails by TREK!

Szczyrk Enduro Trails by TREK to nowoczesny Bike Park, który zaprasza zarówno doświadczonych downhillowców, jak i osoby dopiero rozpoczynające przygodę z kolarstwem górskim i zjazdowym. Stworzyliśmy miejsce z jednej strony przyjazne rodzinom, z drugiej natomiast mogące zapewnić duży zastrzyk adrenaliny. Nasze górskie trasy rowerowe w Beskidach charakteryzuje różny poziom trudności, długości, nachylenia i spadku. Są atrakcyjne pod względem widokowym, zapewniając bliski kontakt z beskidzką przyrodą.

W tym artykule prezentujemy wszystkie górskie trasy rowerowe w Szczyrku, jakie czekają na Ciebie w kompleksie Szczyrk Enduro Trails by TREK. Wybierz trasę dla siebie, a następnie zarezerwuj sobie wolny weekend i wpadnij do nas w poszukiwaniu emocji!

Górskie trasy rowerowe Beskidy: dlaczego uchodzą za jedne z najlepszych w Polsce?

Beskidy to jeden z najpopularniejszych regionów wśród fanów kolarstwa górskiego – i to nie tylko z Polski, ale też z Czech czy Słowacji. Powodem jest sukcesywny rozwój lokalnej infrastruktury rowerowej, z akcentem na efektowne, ekscytujące trasy do uprawiania MTB oraz downhillu.

W region Beskidu Śląskiego szczególnie mocno przyciąga kompleks jednokierunkowych ścieżek rowerowych typu singletrack, czyli Szczyrk Enduro Trails by TREK. Kompleks powstał w 2019 roku i z miejsca stał się czołowym ośrodkiem do uprawiania kolarstwa górskiego, w szczególności zjazdowego (trailowego).

Tym, co mocno przyciąga w Beskidy, są nie tylko efektowne trasy, ale także fantastyczna przyroda. Jeśli więc chcesz połączyć jazdę na rowerze z podziwianiem pięknych widoków, to trudno o lepszą propozycję. Z kolei przyjazny mikroklimat umożliwia uprawianie kolarstwa już od wiosny do późnej jesieni.

Na popularność Beskidów wśród osób uprawiających kolarstwo górskie wpływa również atrakcyjność całego regionu. Szczyrk i okolice od lat budują renomę całorocznej destynacji turystycznej, która jest świetną alternatywą dla zatłoczonego i wręcz zadeptanego Podhala. Jeśli uwielbiasz góry, niekoniecznie te wysokie, a nie znasz regionu Beskidu Śląskiego, to czas najwyższy nadrobić zaległości – najlepiej na rowerze!

Górskie trasy rowerowe Duże Skrzyczne: nie tylko dla doświadczonych i mających wysokie umiejętności w kolarstwie górskim

W zasadzie każdy, kto potrafi dobrze jeździć na rowerze i robi to na poziomie rekreacyjnym, w pewnym momencie może spróbować bardziej ekscytujących form kolarstwa. Nie musi to być oczywiście od razu downhill w ekstremalnym wydaniu. Spory przypływ adrenaliny, a przy tym masę satysfakcji dostarczy Ci już sam przejazd naszymi trasami rowerowymi dla poczatkujących.

Trzeba przy tym podkreślić, że Szczyrk Enduro Trails by TREK to jeden z nielicznych w Polsce kompleksów rowerowych, który zapewnia wjazd na start każdej trasy wyciągiem gondolowym lub koleją kanapową. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, które oszczędza konieczności mozolnego wspinania się na rowerze pod górę i tym samym otwiera na MTB osoby mające gorszą kondycję czy dopiero rozpoczynające swoją przygodę z tym sportem.

Jeśli natomiast nie masz żadnego doświadczenia w kolarstwie górskim, a tym bardziej w ekstremalnych zjazdach rowerowych lub chcesz pokazać ten sport dziecku, to zapraszamy na szkolenia rowerowe w Szczyrku prowadzone pod okiem doświadczonych instruktorów ze Szczyrk Bike Academy powered by TREK.

To warto wiedzieć:

Zapewniamy zarówno szkolenia dla pojedynczych osób (1, 2 lub 3), jak i szkolenia grupowe. Na miejscu istnieje możliwość wypożyczenia wysokiej klasy roweru TREK i pozostałego wyposażenia, w tym kasku i ochraniaczy. Szczegóły dotyczące zapisów na szkolenie znajdziesz na naszej stronie.

Bardzo fajną opcją dla osób, które chcą przetestować górskie trasy rowerowe w Beskidach, a przy tym mają braki kondycyjne, są organizowane przez nas wycieczki na rowerach elektrycznych. To również świetna okazja do tego, aby spróbować jazdy na e-bike’u i przekonać się, czy warto zbierać pieniądze na zakup takiego jednośladu.

Poznaj nasze górskie trasy rowerowe w Beskidach

W Szczyrk Enduro Trails by TREK przygotowaliśmy 6 górskich tras rowerowych o zróżnicowanym poziomie trudności. Podzieliliśmy je na trzy podstawowe kategorie:

 • Niebieskie– są to nasze najłatwiejsze trasy, dobre również dla osób początkujących, średniozaawansowanych czy rodzin z dziećmi. Dzięki wyprofilowaniu i wygładzeniu zapewniają wysoki poziom bezpieczeństwa przejazdu.
 • Czerwone – zdecydowanie trudniejsze, natomiast nadal nie ekstremalne. Te trasy dedykujemy zaawansowanym rowerzystom, którzy chcą poczuć silne emocje podczas zjazdu. Na szlaku znajdują się przeszkody w postaci wyeksponowanych korzeni i kamieni.
 • Czarne– nasze najtrudniejsze i najbardziej ekstremalne trasy, na których można rozwinąć znaczną prędkość, a przy tym trzeba sobie poradzić z licznymi przeszkodami i ciasnymi zakrętami.

Łącznie do dyspozycji rowerzystów oddajemy aż 16 kilometrów ścieżek rowerowych, wśród których coś dla siebie znajdą i początkujący, i rodziny z dziećmi, i osoby doskonale obeznane ze sztuką downhillu.

Poniżej znajdziesz krótką charakterystykę wszystkich górskich tras rowerowych w Beskidach, z jakich możesz skorzystać w Szczyrk Enduro Trails by TREK:

 • Trasa 1 Hip HopA Air– to trasa o długości 2300 m, nachyleniu 8,4% i spadku 193 m. Jest łatwa i tym samym idealna dla początkujących rowerzystów.
 • Trasa 1 Hip HopA Flow– nasza najdłuższa trasa mierząca 5600 m, o nachyleniu 7,5% i spadku 420 m. Również nie jest przesadnie wymagająca.
 • Trasa 2 Otik– to trasa o długości 2850 m, nachyleniu 12,6% i spadku wynoszącym 360 m. Takie parametry sprawiają, że przejazd tą trasą może już dostarczyć sporych emocji.
 • Trasa 3 Zbój– trasa mierzy 1512 m, charakteryzuje się nachyleniem 12,6% i spadkiem 190 m, dlatego powinna spełnić oczekiwania średniozaawansowanych rowerzystów.
 • Trasa 4 Otesanek– krótka, ale jednocześnie bardzo emocjonująca trasa mierząca 723 m, o nachyleniu 16,6% i spadku 120 m.
 • Trasa 5 Loop 1– bardzo łatwa, przyjazna rodzinom z dziećmi trasa o długości 650 m i nachyleniu 6%.  
 • Trasa 6 Bestyja– jak sama nazwa wskazuje jest to ekstremalna trasa do downhillu, mierząca 2500 m, o nachyleniu 16,2% i spadku 405 m.

To warto wiedzieć:

Poza górskimi trasami rowerowymi, przygotowaliśmy również Skill Zone, czyli strefę pozwalającą ćwiczyć umiejętności wyczynowej jazdy na rowerze, w tym z wykorzystaniem sztucznych przeszkód. Strefa jest zlokalizowana przy trasie Loop 1 i stanowi jej rozwinięcie. Obejmuje takie przeszkody, jak rock garden z najazdem na dropy, równoważnie, rolki do pompowania, stoliki czy linie na równowagę o różnym poziomie trudności.

Dodajmy również, że zapewniamy pełne zaplecze rowerowe i nie tylko, w tym wypożyczalnię rowerów ze sklepem, punkty gastronomiczne, duży parking na około 700 samochodów, myjkę rowerową i toaletę. Wszystko to znajdziesz przy dolnej stacji gondoli w Centrum Ścieżek.

Górskie trasy rowerowe Szczyrk: są bliżej niż myślisz!

Wiele osób z góry zakłada, że Beskid Śląski leży bardzo daleko od ich miejsca zamieszkania, „gdzieś na Śląsku”, a dojazd w ten region zajmuje mnóstwo czasu. Wiedz zatem, że wiele się w tej kwestii zmieniło, głównie za sprawą inwestycji w infrastrukturę drogową.

Obecnie podróż do Szczyrku z praktycznie każdego zakątka Polski jest szybka, wygodna i bezpieczna. Spokojnie możesz więc możesz sobie pozwolić na to, aby wyskoczyć nawet na jeden dzień szaleństw na naszych górskich trasach rowerowych w Beskidach.

Czy wiesz, że…

nie musisz zabierać ze sobą własnego roweru? Wygodniej będzie wypożyczyć go na miejscu, w naszej wypożyczalni, co możesz nawet zrobić online.

Sprawdziliśmy, ile czasu zajmie Ci dojazd do Szczyrku własnym samochodem z wybranych miast w Polsce:

 • Warszawa – ok. 4 godziny.
 • Kraków– ok. 2 godziny.
 • Wrocław– ok. 3,5 godziny.
 • Poznań– ok. 5 godzin.
 • Łódź – ok. 3,5 godziny.

Jak widzisz odległość wcale nie powinna być problemem i jeśli szukasz pomysłu na aktywny weekend w pojedynkę, z rodziną czy z paczką znajomych, to obierz kurs na Beskid Śląski i przetestuj nasze górskie trasy rowerowe w masywie Skrzycznego. Jesteśmy pewni, że spędzisz u nas fantastyczny, emocjonujący czas.