Atrakcje turystyczne w Beskidach. Szczyrk to destynacja całoroczna!

Beskidy to jedno z najpiękniejszych, a przy tym najmniej licznie odwiedzanych pasm górskich w Polsce. Jeśli szukasz nowego kierunku na wyjazdy wakacyjne, weekendowe czy ferie zimowe, to skorzystaj z naszej rekomendacji i tym razem postaw na Beskid Śląski. To znakomita alternatywa dla zatłoczonego Podhala czy Karkonoszy.

W tym artykule przybliżamy najważniejsze atrakcje turystyczne Beskidy, z akcentem na atrakcje turystyczne w Szczyrku i okolicach. Są to również gotowe pomysły na spędzenie wolnego czasu w Beskidach, niezależnie od tego, czy możesz sobie pozwolić na wyjazd jednodniowy, weekendowy czy wakacyjny/feryjny.

Pętla Szczyrkowska, czyli rodzinna trasa turystyczno-rekreacyjna w Szczyrku

Na początek zachęcamy Cię do zapoznania się z nowym, bardzo atrakcyjnym produktem turystycznym w Szczyrku, czyli Pętlą Szczyrkowską. Utworzenie tej rodzinnej trasy turystyczno-rekreacyjnej było możliwe dzięki współpracy dwóch największych ośrodków turystycznych w Szczyrku.

W ramach tej atrakcji masz możliwość zakupu letniego karnetu turystycznego, który obejmuje zarówno przejazdy koleją gondolową, jak i trzema kolejami kanapowymi. Łącznie więc udostępniamy turystom aż blisko 6 kilometrów kolejek górskich, którymi można się wygodnie dostać na najwyższy szczyt Beskidów, czyli Skrzyczne.

To warto wiedzieć:

W ramach jednego biletu na Pętlę Szczyrkowską skorzystasz z przejazdu czterema kolejami – i to w dowolnym kierunku. Możesz więc zacząć zarówno od dolnej stacji kolei gondolowej Szczyrk Mountain Resort, jak i od dolnej stacji kolei kanapowej COS OPO Szczyrk na Skrzyczne.

Szczegóły na temat oferty Pętla Szczyrkowka, czyli jednej z czołowych atrakcji turystycznych Szczyrku i całych Beskidów, znajdziesz na naszej stronie internetowej.

Koleje linowe, czyli główna atrakcja turystyczna Szczyrku

Idąc dalej tropem przejazdów kolejami linowymi, warto podkreślić, że Szczyrk wręcz słynie z bardzo rozbudowanej sieci takich połączeń. Można nawet napisać, że koleje linowe stanowią jeden z kluczowych elementów systemu komunikacji miejskiej, ciesząc się ogromną popularnością wśród turystów.

Co ważne, część kolei linowych jest czynna w cyklu całorocznym, a więc można z nich korzystać np. latem przy okazji wędrówek okolicznymi szlakami pieszymi. Tutaj zdecydowanie największą atrakcją jest 10-osobowa kolej gondolowa , która zawiezie Cię aż na Halę Skrzyczeńską położoną na wysokości 1000 m n.p.m., skąd dalej można ruszyć żółtym szlakiem na Skrzyczne lub Malinową Skałę.

Z kolei najbardziej widokową trasą linową w Szczyrku jest 6-osobowa kanapa na Zbójnicką Kopę, która pozwala na podziwianie fantastycznej panoramy miasta, Skrzycznego czy Klimczoka w trakcie emocjonującego przejazdu.

Czy wiesz, że…

do kolei gondolowej oraz na wyciąg kanapowy możesz zabrać czworonożnego przyjaciela? Jest to bardzo komfortowe rozwiązanie dla właścicieli psów, którzy nie chcą zostawiać pupila w hotelu czy pensjonacie. Teraz możesz podziwiać piękno Beskidów na szlaku w towarzystwie ukochanego psa.  

Szlaki piesze

Naturalną atrakcją turystyczną w górach Beskidu Śląskiego są szlaki piesze, których przejście nie stanowi wielkiego wyzwania kondycyjnego. Jest to ważna zaleta z punktu widzenia osób, które kochają góry, ale jednocześnie trekking np. po Tatrach jest dla nich zbyt wymagający.

Zatrzymując się w samym Szczyrku masz do wyboru łącznie kilkadziesiąt kilometrów szlaków, które wiodą m.in. pasmem Klimczoka czy masywem Skrzycznego. Są to trasy urozmaicone pod względem widokowym, stosunkowo łatwe i bezpieczne, polecane szczególnie rodzinom z młodszymi dziećmi.

Rada:

Przy dolnej stacji gondoli w Szczyrku znajduje się duży, bezpłatny parking. To bardzo dobry punkt startowy do ruszenia w okoliczne góry.

Jeśli chcesz ułatwić sobie trekking, to zachęcamy do skorzystania z możliwości wjazdu np. koleją gondolową na Halę Skrzyczeńską, skąd jest już dosłownie rzut beretem na szczyt Skrzycznego.

Polecane przez nas szlaki piesze, będące wielką atrakcją Skrzycznego i całego Beskidu Śląskiego, opisujemy na naszej stronie internetowej – to cenne źródło inspiracji.

Piękne i emocjonujące trasy rowerowe

Szczyrk to dziś jeden z najważniejszych ośrodków kolarstwa górskiego w naszym kraju. Wszystko za sprawą otwarcia w 2019 roku kompleksu jednokierunkowych ścieżek rowerowych typu singletrack Szczyrk Enduro Trails by TREK.

To nowoczesny, doskonale zorganizowany Bike Park, w którym na rowerzystów czeka m.in. 6 emocjonujących tras zjazdowych do uprawiania downhillu, Skill Zone z licznymi konstrukcjami do wykonywania trików i ćwiczenia umiejętności technicznych, wypożyczalnia rowerów i sprzętu, szkoła nauki jazdy na rowerze enduro czy wycieczki na rowerach elektrycznych.

Szczyrk Enduro Trails by TREK to łącznie aż 16 kilometrów zróżnicowanych pod względem poziomu trudności tras, na których start można się dostać koleją gondolową lub wyciągiem kanapowym. Na miejscu są również dostępne takie udogodnienia, jak sklep rowerowy, punkty gastronomiczne, duży parking na około 700 samochodów, myjka rowerowa i toaleta – słowem wszystko, czego można potrzebować do komfortowego i bezpiecznego uprawiania kolarstwa górskiego. To bez wątpienia jedna z największych atrakcji w Beskidach.

Odkryj zimowe atrakcje turystyczne w Szczyrku

Szczyrk od wielu lat cieszy się opinią jednego z najlepszych ośrodków narciarskich w Polsce. Daleko idące inwestycje pozwoliły znacznie rozbudować i unowocześnić ofertę dla narciarzy, dzięki czemu Szczyrk śmiało może dziś konkurować z innymi ośrodkami nie tylko w kraju, ale też w Czechach czy na Słowacji.

Największą zimową atrakcją Szczyrku jest ośrodek narciarski Szczyrk Mountain Resort, zbudowany na zboczach szczytów Małe Skrzyczne i Wierch Pośredni. Cały ośrodek oferuje aż 23 kilometry tras zjazdowych, w tym 5 kilometrów z oświetleniem. Warto przy tym podkreślić, że od 2017 roku, dzięki współpracy z Centralnym Ośrodkiem Sportu i Beskid Sport Arena, nasi goście mogą korzystać z aż blisko 40 kilometrów tras w ramach jednego skipassu. To największa długość tras zjazdowych w Polsce.

Kluczową zaletą Szczyrk Mountain Resort jest wspomniana wcześniej 10-osobowa kolej gondolowa, która dzięki znacznej przepustowości gwarantuje rozładowanie kolejek do wyciągów. To jedna z największych atrakcji masywu dużego Skrzycznego (tak zwyczajowo określa się najwyższy szczyt w Beskidach, aby odróżnić go od nieco niższego Małego Skrzycznego).

Do dyspozycji narciarzy oddajemy również m.in. dwie 6-osobowe koleje kanapowe z Soliska oraz 6-osobową kanapę na Zbójnicką Kopę, gdzie swój początek mają trasy idealne dla początkujących adeptów narciarstwa. W dodatku ta kolej umożliwia łatwe przemieszczanie się między ośrodkami Szczyrk Mountain Resort oraz Centralnym Ośrodkiem Sportu na Skrzycznym.

Znakomita infrastruktura na europejskim poziomie, fantastycznie przygotowane, zróżnicowane trasy, pełne zaplecze gastronomiczne, w tym bar Apres Ski, a także przyjazny mikroklimat gwarantujący dobre warunki do szusowania aż do wczesnej wiosny, to zalety, które decydują o tym, że Szczyrk Mountain Resort cieszy się opinią jednego z najlepszych ośrodków narciarskich w Polsce.

Atrakcje turystyczne w górach Beskidu Śląskiego, Szczyrku i okolicach

Beskid Śląski to wyjątkowo atrakcyjny region naszego kraju, który z roku na rok przyciąga coraz więcej turystów. Wielu osobom Szczyrk nadal kojarzy się przede wszystkim z kierunkiem wyjazdów zimowych, tymczasem warto wiedzieć, że jest to bardzo atrakcyjne miejsce również do uprawiania turystyki pieszej i rowerowej.

Centralną atrakcją jest Skrzyczne, czyli najwyższy szczyt Beskidów, na który można wjechać koleją krzesełkową. Na Skrzycznem funkcjonuje klimatyczne schronisko górskie, a tuż obok przebiegają niezbyt wymagające szlaki piesze, idealne dla rodzin z dziećmi czy osób o słabszej kondycji.

Ze szczytu Skrzycznego rozpościera się przepiękny widok na okolicę, Szczyrk oraz nieodległe jezioro Żywieckie. Zimą, w czasie dobrej widoczności, można nawet dostrzec szczyty Tatr.

Atrakcje Beskidów nie ograniczają się tylko do Szczyrku. Spędzając urlop czy przedłużony weekend w regionie, warto wybrać się w kierunku Wisły i zatrzymać na przełęczy Salmopolskiej. Latem jest to ładny punkt widokowy, natomiast zimą można tam wypożyczyć narty i spróbować narciarstwa biegowego, korzystając z niezbyt wymagających, a malowniczych tras prowadzących do podnóża Baraniej Góry. W samej Wiśle natomiast warto zobaczyć kompleks całorocznych skoczni narciarskich.

W tym artykule omówiliśmy tylko te najważniejsze atrakcje turystyczne w Beskidach i Szczyrku. Jesteśmy pewni, że przekonaliśmy Cię do odwiedzenia tego regionu i spędzenia w nim weekendu, ferii czy letniego lub zimowego urlopu.