Pętla Szczyrkowska

4 koleje | 4 km wędrówki | 2 ośrodki | 1 bilet

Pętla Szczyrkowska to nowy produkt turystyczny w Szczyrku. Po raz pierwszy w historii dwa największe ośrodki turystyczne w Szczyrku wprowadzają wspólny letni karnet turystyczny na gondolę i trzy koleje kanapowe. Górska przestrzeń Beskidu Śląskiego wokół Szczyrku jeszcze nigdy nie była tak blisko w tak atrakcyjnej cenie.

Rodzinna trasa rekreacyjna Pętla Szczyrkowska to wspaniała przygoda, podczas której turyści pokonają prawie 6 km kolejkami górskimi, 2 km przez urokliwy Szczyrk i 2 km widokową granią - zdobywając najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego - Skrzyczne oraz odwiedzając najbardziej urokliwą restaurację w beskidach Kuflonkę na poziomie 1000 m n.p.m.

Górską przygodę z Pętlą Szczyrkowską można zacząć:

 

Kupując 1 bilet Pętla Szczyrkowska korzystasz z przejazdu 4 kolejami w dowolnym kierunku.

 

 

Wariant z ośrodka Szczyrk Mountain Resort

Start: dolna stacja gondoli na Halę Skrzyczeńską 

Wycieczkę zaczyna się pod dolną stacją kolei gondolowej przy ul. Salmopolska 53B. Samochód można zostawić na darmowym parkingu. Po zakupie biletów na Pętlę Szczyrkowską pierwsze kroki można skierować do 10- osobowej gondoli, która wywozi nas na 1000 m n.p.m. Na Hali Skrzyczeńskiej znajduje się restauracja Kuflonka, która może stać się pierwszym przystankiem całej wycieczki.

W tym miejscu koniecznie zobacz widoki na beskidzkie szczyty z tarasu naszej restauracji. Po krótkiej lub dłuższej przerwie udajemy się na czerwoną kanapę, która wywiezie nas na poziom 1205 m n.p.m. Na tym szczycie uważajcie na Zbójników, ponieważ tutaj mają swoje zbójnickie kryjówki - stąd nazwa Zbójnicka Kopa. Wysiadając z kolei po lewej stronie zobaczysz Skrzyczne - najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego.

Po wyjściu z kanapy skręć w prawo i wejdź po kamienistej drodze na główny szlak (oznaczony zielonym kolorem), następnie skieruj się w lewo, szlak prowadzi na sam szczyt Skrzycznego (1257 m n.p.m.). To około 2 km marszu łagodną i bardzo widokową granią. Zanim tam dotrzesz, zrobisz około 2500 kroków. Na szczycie znajduje się schronisko, a tuż obok taras widokowy z panoramą na Kotlinę Żywiecką i Babią Górę. Poniżej tarasu znajduje się górny peron kolei linowej, którą zjedziesz na Jaworzynę. Ostatni odcinek jazdy kolejami to podróż z Jaworzyny do Szczyrku. Z dolnej stacji udaj się w powrotną drogę ok. 2 km na parking pod gondolą (zrobisz około 4000 kroków) lub skorzystaj z komunikacji miejskiej.

Pętle Szczyrkowską można pokonać także rozpoczynając w COS OPO Szczyrk.