Góry: trasy rowerowe w Beskidach, którymi chcesz się przejechać!

Wielu rowerzystów, zwłaszcza uprawiających kolarstwo górskie i downhill, regularnie szuka nowych miejsc, które stwarzają dobre warunki do realizowania swojej pasji. Jeśli należysz do tej grupy, a nie znasz jeszcze Szczyrk Enduro Trails by TREK, to nie pozostaje nam nic innego, jak zaprosić Cię do naszego kompleksu i przetestowania prawdopodobnie najlepszych tras rowerowych w górach Beskidu Śląskiego. Co decyduje o ich wyjątkowości? Zróżnicowany profil, różne poziomy trudności, fantastyczne walory widokowe oraz możliwość wjazdu na start trasy wyciągiem gondolowym lub kanapowym.

W tym artykule przybliżamy nasze góry trasy rowerowe Skrzyczne, które w opinii wielu fanów MTB uchodzą za jedne z najatrakcyjniejszych w Polsce i w tej części Europy.

Dlaczego w poszukiwaniu góry trasy rowerowe Szczyrk warto wybrać się w Beskidy?

Górskie trasy rowerowe w Beskidach uchodzą za wyjątkowo atrakcyjne tak pod względem poziomu trudności, jak i zróżnicowania oraz walorów widokowych. Jeśli kochasz kolarstwo górskie lub chcesz spróbować tego sportu, to trudno o lepszą rekomendację niż przyjazd w region Beskidu Śląskiego. Jesteśmy pewni, że stanie się on Twoją ulubioną destynacją do uprawiania kolarstwa górskiego.

Góry trasy rowerowe: Szczyrk to nowa mekka fanów kolarstwa górskiego i downhillu

Szczyrk od kilku lat buduje renomę całorocznego kurortu, który ma wiele do zaoferowania nie tylko zimą. Jedną z kluczowych inwestycji było stworzenie Szczyrk Enduro Trails by TREK, co miało miejsce w 2019 roku.

Nasz Bike Park cieszy się bardzo dobrą opinią wśród fanów kolarstwa górskiego, w szczególności uprawiających downhill. Zapewniamy szeroki wybór urozmaiconych tras, które zostały poprowadzone w masywie Skrzycznego i są bardzo łatwo dostępne dzięki możliwości wjazdu na start koleją gondolową lub kanapową – jesteśmy jednym z nielicznych ośrodków w Polsce oferujących takie udogodnienie.

Poznaj nasze góry - trasy rowerowe Beskidy w masywie Skrzycznego

Jeśli obiło Ci się o uszy, że najlepsze trasy rowerowe w górach to te na Dużym Skrzycznem, to wyjaśnijmy, że dokładnie chodzi o masyw Skrzycznego. Określenie „Duże” jest zwyczajowe i służy wyłącznie odróżnieniu najwyższego szczytu Beskidów od położonego nieco niżej, ale w tym samym masywie szczytu Małego Skrzycznego.

Kompleks Szczyrk Enduro Trails by TREK to łącznie aż 16 kilometrów tras, które podzieliliśmy ze względu na poziom trudności na:

 • Niebieskie– są stosunkowo łatwe, odpowiednie również dla rodzin z dziećmi, wyprofilowane i wygładzone, co praktycznie eliminuje ryzyko wypadków.
 • Czerwone– znacznie trudniejsze, dzięki czemu interesujące dla zaawansowanych rowerzystów, którzy mają już doświadczenie w uprawianiu downhillu. Na tych trasach znajdują się wyeksponowane przeszkody, w tym korzenie drzew czy kamienie.
 • Czarne – najtrudniejsze, najbardziej wymagające pod względem kondycyjnym i technicznym, pełne przeszkód oraz ciasnych, szybki zakrętów.

W sumie przygotowaliśmy 7 zróżnicowanych tras, spośród których każdy znajdzie coś dla siebie, niezależnie od umiejętności, doświadczenia i posiadanego sprzętu (wymagane są jedynie rowery przystosowane do jazdy enduro, które można wypożyczyć na miejscu, również rezerwując je wcześniej online).

Oto krótki opis naszych tras:

 1. HipHopA (Air)– trasa odpowiednia dla początkujących i średniozaawansowanych. Mierzy 2300 metrów, średnie nachylenie to 8,4%, a spadek wynosi 193 metry. Trasa rozpoczyna się na Zbójnickiej Kopie na wysokości 1205 m n.p.m., tuż przy górnej stacji kolei kanapowej między dużym a Małym Skrzycznem i prowadzi do Hali Skrzyczeńskiej. Nawierzchnia jest równa, utwardzona, natomiast nie brakuje hopek i stolików (niektóre o długości do 9 metrów).
 2. HipHopA (Flow)– to nasza najdłuższa trasa rowerowa, która mierzy 5600 metrów, charakteryzując się średnim nachyleniem 7,5% oraz spadkiem 420 metrów. Trasa jest przeznaczona dla początkujących i średniozaawansowanych rowerzystów, ciesząc się sporą popularnością wśród rodzin ze starszymi dziećmi. Startujemy z Hali Skrzyczeńskiej, około 3 minuty drogi od górnej stacji Gondoli i zjeżdżamy aż do parkingu przy dolnej stacji. Trasa jest utwardzona, posiada równą nawierzchnię, ale też sporo hopek, stolików czy rollerów. Można ją pokonać stosunkowo wolno, natomiast trzeba pamiętać, że jest wymagająca kondycyjnie – w zasadzie jedynym punktem, w którym można odpocząć, jest naturalne źródełko w połowie trasy, w którym można uzupełnić wodę, podziwiać widoki i chwilę odsapnąć.
 3. Otik– to trasa czerwona, a więc przeznaczona dla średniozaawansowanych i zaawansowanych rowerzystów. Mierzy 2850 metrów, jej średnie nachylenie to 12,6%, a spadek wynosi 360 metrów. Trasa startuje z Hali Skrzyczeńskiej, około 4 minuty drogi od górnej stacji Gondoli i wiedzie do parkingu w Solisku. Ścieżka wije się w gęstym, młodym lesie iglastym, jest niezwykle malownicza i zapewnia bliski kontakt z beskidzką przyrodą. Na trasie znajdują się i bandy, i hopki, a także wiele naturalnych przeszkód, co gwarantuje przypływ adrenaliny i stanowi spore wyzwanie dla rowerzystów.
 4. Zbój – kolejna czerwona trasa, którą dedykujemy średniozaawansowanym i zaawansowanym rowerzystom. Ma długość 1512 metrów, średnie nachylenie 12,6% i spadek 190 m. Trasa rozpoczyna się na Małym Skrzycznem i wiedzie do początku Otika (co pozwala kontynuować przejazd tą drugą trasą). Zbój to naturalny singletrack, pełen zakrętów, dość wymagający, idealnie nadający się do doskonalenia swoich umiejętności. Miejscami spodziewaj się naprawdę gwałtownego przypływu adrenaliny.
 5. Otesanek– trasa czarna, a więc zarezerwowana dla doświadczonych, zaawansowanych rowerzystów, którzy hamulca używają tylko w ostateczności. Mierzy 723 metry, oferuje nachylenie aż 16,6% i spadek na poziomie 120 metrów. Trasa jest krótka, ale bardzo wymagająca kondycyjnie oraz pod względem umiejętności technicznych. Znajdziesz na niej liczne hopki z dziurami, dropy i dwie strome ścianki na końcu przejazdu. Otesanek startuje w okolicy Polany Suche i wiedzie do Soliska.
 6. Loop 1– bardzo łatwa, zielona trasa, idealna dla początkujących, która mierzy tylko 650 metrów i charakteryzuje się niewielkim nachyleniem 6%. To najłatwiejsza propozycja, jaką przygotowaliśmy w naszym kompleksie, którą śmiało można polecić rodzinom z dziećmi. Cała trasa znajduje się na Hali Skrzyczeńskiej, tuż przy górnej stacji gondoli i oczywiście na jej start można wygodnie dojechać koleją gondolową. Na tej trasie prowadzone są również szkolenia rowerowe przez doświadczonych instruktorów, które polecamy osobom chcącym dobrze opanować sztukę kolarstwa górskiego, w szczególności downhillu.
 7. Bestyja– jedna z naszych najpopularniejszych tras, przeznaczona dla zaawansowanych rowerzystów, bardzo wymagająca technicznie i kondycyjnie. Bestyja ma długość 2500 metrów, średnie nachylenie 16,2% i spadek 405 m. Obejmuje liczne naturalne i sztuczne przeszkody, ciasne zakręty i bardzo szybkie odcinki.

Wskocz na nasze góry - trasy rowerowe w Szczyrku są bliżej niż myślisz!

Jeśli ostatnią rzeczą, jaka blokuje Cię przed przetestowaniem tras rowerowych w górach w Szczyrku, jest brak ochoty na fundowanie sobie dalekich wyjazdów samochodem, to uspokajamy: w region Beskidu Śląskiego dojedziesz szybko, wygodnie i bezpiecznie nawet z centralnej czy północnej Polski.

Dzięki znaczącym inwestycjom infrastrukturalnym, region Śląska jest dziś doskonale skomunikowany z całym krajem – wspomnijmy tylko o niedawnym ukończeniu budowy autostrady A1. W efekcie podróż samochodem do Szczyrku zajmuje dziś:

 • Około 4 godziny z Warszawy.
 • Około 2 godziny z Krakowa.
 • Około 3,5 godziny z Wrocławia.
 • Około 5 godzin z Poznania.
 • Około 3,5 godziny z Łodzi.

Dogodny i szybki dojazd to kolejny argument za tym, aby w poszukiwaniu najlepszych tras rowerowych w górach wybrać się w Beskidy i przetestować trasy w masywie Skrzycznego, które udostępnia kompleks Szczyrk Enduro Trails by TREK.

Odwiedź nas w wolny weekend lub przy okazji dłuższego pobytu w Szczyrku, również z całą rodziną, odkrywając nasze trasy przeznaczone i dla zaawansowanych, i początkujących adeptów kolarstwa górskiego.