Ekstremalny zjazd rowerem? Musisz tego spróbować!

Coraz więcej osób szuka mocnych wrażeń, które dostarczają mnóstwa adrenaliny i pozwalają oczyścić głowę z problemów z dnia codziennego. Tutaj szczególnie ciekawą propozycją mogą być ekstremalne dyscypliny sportu, do których zaliczamy downhill.

Moda na tę niezwykle efektowną i pasjonującą formę kolarstwa górskiego dotarła do naszego kraju już wiele lat temu, natomiast stosunkowo od niedawna mamy w Polsce świetne miejsca do bezpiecznego uprawiania downhillu. Sprawdź, dlaczego warto spróbować ekstremalnego zjazdu rowerem i gdzie zrobić to po raz pierwszy.

Czym dokładnie jest downhill?

Downhill (w skrócie DH) to ekstremalna forma kolarstwa górskiego, która jest szalenie popularna w Stanach Zjednoczonych, Australii oraz w wielu krajach Zachodniej Europy. W Polsce dopiero rodzi się moda na ten sport, który do tej pory nie miał szans na masową popularyzację z uwagi na niewielką dostępność przygotowanych tras. To na szczęście właśnie się zmienia, również dzięki Szczyrk Enduro Trails by TREK.

Downhill jest bardzo widowiskową dyscypliną o dużym potencjale pokazywania jej w telewizji. Zawodnicy pędzą w dół zbocza z ogromną prędkością, nawet kilkudziesięciu kilometrów na godzinę, pokonując trasę zawierającą naturalne lub specjalnie przygotowane i wyeksponowane przeszkody, jak korzenie, kamienie, doły, rampy, kładki, strumienie etc.

Zadaniem zawodnika jest możliwie jak najszybsze pokonanie trasy, najlepiej bez wywrotki, co oczywiście stanowi największą trudność. Sport ten wymaga ogromnego skupienia, stalowych nerwów i odwagi, ponieważ jazda z pełną prędkością po nierównym, wąskim, naturalnym torze pełnym ciasnych zakrętów jest niezwykle wymagająca, ale jednocześnie emocjonująca.

Czy wiesz, że w maju 2024 w Bielsku-Białej i Szczyrku odbędzie się Puchar Świata w Downhillu ? Szczyrk Enduro Trails by TREK będzie hostem jednego z 14 wydarzeń w kalendarzu UCI Mountain Bike World Seried!

 Ekstremalny zjazd rowerem Beskidy, czyli atrakcyjny pomysł na rodzinny weekend

Downhill ma oczywiście wiele „twarzy”. Choć może się to wydawać co najmniej zaskakujące, to okazuje się, że tę dyscyplinę mogą uprawiać również osoby bez specjalnego przygotowania, w tym rodziny ze starszymi dziećmi, które dobrze opanowały sztukę jazdy na rowerze.

Wszystko jest kwestią wyboru odpowiedniej trasy. Jeśli zainteresował Cię opis tej dyscypliny i korci Cię wizja ekstremalnego zjazdu rowerem, to możesz tego spróbować np. w Beskidach, gdzie do Twojej dyspozycji są profesjonalnie przygotowane ścieżki o różnych poziomach trudności, w tym dla początkujących i dzieci.

Czy to jest bezpieczne?

Choć downhill bez wątpienia jest sportem ekstremalnym, to jak najbardziej można go uprawiać w sposób bezpieczny. Wystarczy tylko stosować się do kilku podstawowych zasad:

 • Zawsze wybieraj trasę adekwatną do umiejętności;
 • Zawsze używaj kasku i ochraniaczy;
 • Wybieraj trasy typu singletrack, jednokierunkowe, na których obowiązuje zakaz ruchu pieszego;
 • Dostosuj prędkość zjazdu do warunków na trasie, w tym pogodowych;
 • Zjeżdżaj wyłącznie na rowerze, który jest przystosowany do downhillu, a w razie, gdy nim nie dysponujesz, skorzystaj z opcji wypożyczenia odpowiedniego sprzętu (taką możliwość zapewniamy w Szczyrk Enduro Trails by TREK);

Jak zacząć przygodę z downhillem?

Nic prostszego: wystarczy znaleźć ośrodek, który zapewnia możliwość bezpiecznego uprawiania downhillu. O takie miejsca najłatwiej w regionach górskich, a jednym z nich jest Szczyrk Enduro Trails by TREK – jeden z największych i najlepszych ośrodków do uprawiania ekstremalnego kolarstwa zjazdowego w Polsce.

To warto wiedzieć:

Jako jeden z nielicznych ośrodków w naszym kraju zapewniamy możliwość wygodnego dojazdu na start tras koleją gondolową lub krzesełkową (kanapa 6-osobowa). Dzięki temu nie musisz mieć żelaznej kondycji, aby rozpocząć swoją przygodę z downhillem – również z dzieckiem.

Na ekstremalny zjazd rowerem zapraszamy w Beskidy

Wielu doświadczonych fanów downhillu słyszało o możliwości zaliczenia ekstremalnego zjazdu rowerem z Dużego Skrzycznego. Wyjaśnijmy zatem, że „Duże Skrzyczne” to zwyczajowe, potoczne określenie najwyższego szczytu Beskidów, czyli Skrzycznego. W tym masywie, znajduje się kompleks jednokierunkowych ścieżek rowerowych typu singletrack Szczyrk Enduro Trails by TREK, który powstał w 2019 roku i od razu stał się jednym z najlepszych miejsc do uprawiania downhillu w Polsce.

Nasze trasy zostały specjalnie wyprofilowane i zaprojektowane z dala od szlaków pieszych, co zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa i zapobiega wypadkom. Warto zwrócić uwagę na odpowiednie nachylenie tras, miejsca do wytracania prędkości oraz bandy, które ułatwiają pokonywanie ciasnych zakrętów.  

Ekstremalny zjazd rowerem Skrzyczne: wybierz odpowiednią trasę dla siebie

Do dyspozycji naszych gości oddajemy trzy kategorie tras zjazdowych:

 1. Niebieskie– są to wyprofilowane, wygładzone trasy, odpowiednie nawet dla osób początkujących czy średniozaawansowanych. Redukując prędkość jazdy z pokonaniem tych tras poradzi sobie praktycznie każdy rowerzysta.
 2. Czerwone– znacznie trudniejsze, ale wciąż nie ekstremalne trasy zjazdowe, na których znajdziesz naturalne przeszkody w postaci wyeksponowanych korzeni oraz kamieni. To dobry wybór dla zaawansowanych rowerzystów.
 3. Czarne– czyli zdecydowanie najtrudniejsze i przy tym najbardziej ekscytujące trasy, które wykorzystują naturalne przeszkody, charakteryzując się przy tym dużym spadkiem terenu oraz ciasnymi zakrętami. To propozycja dla rowerzystów, którzy hamulców używają tylko w ostateczności!

Sprawdź nasze trasy i wybierz odpowiednią dla siebie:

 • Trasa 1 Hip HopA Air(2300 m, nachylenie 8,4%, spadek 193 m).
 • Trasa 2 Hip HopA Flow(5600 m, nachylenie 7,5%, spadek 420 m).
 • Trasa 3 Otik(2850 m, nachylenie 12,6%, spadek 360 m).
 • Trasa 4 Zbój(1512 m, nachylenie 12,6%, spadek 190 m).
 • Trasa 5 Otesanek(723 m, nachylenie 16,6%, spadek 120 m).
 • Trasa 6 Loop 1(650 m, nachylenie 6%).
 • Trasa 7 Bestyja(2500 m, nachylenie 16,2%, spadek 405 m).

Cały kompleks Szczyrk Enduro Trails by TREK obejmuje 7 tras o zróżnicowanym poziomie trudności, których łączna długość to 16 kilometrów. Dodajmy, że przy dolnej stacji gondoli, która wwozi rowerzystów na start tras zjazdowych, znajduje się Centrum Ścieżek z pełnym zapleczem, czyli wypożyczalnią rowerów, sklepem, punktami gastronomicznymi, dużym parkingiem na około 700 samochodów, myjką rowerową oraz toaletą.

Jest w czym wybierać, prawda? Jeśli więc od dłuższego czasu szukasz dla siebie takiej formy aktywności, która pozwoli Ci poczuć, że żyjesz, wyzwoli mnóstwo adrenaliny, a docelowo stanie się też Twoją życiową pasją, to skorzystaj z naszej rekomendacji i wybierz się na ekstremalny zjazd rowerem w Beskidach. Jesteśmy przekonani, że będzie to początek nowej, wielkiej przygody i Twój sposób na pozbycie się złych emocji, aktywny wypoczynek czy fajne spędzanie czasu z bliskimi.

Poznaj inne atrakcje naszego bike parku

Szczyrk Enduro Trails by TREK to fantastyczne miejsce dla każdego, kto kocha turystykę rowerową, szczególnie w emocjonującym wydaniu kolarstwa górskiego. Poza opisanymi wcześniej trasami do ekstremalnych zjazdów rowerem ze Skrzycznego, przygotowaliśmy także szereg innych atrakcji.

Zapraszamy Cię m.in. do Skill Zone na Hali Skrzyczeńskiej, czyli strefy, w której możesz poćwiczyć swoje umiejętności precyzyjnej jazdy rowerem i pokonywania przeszkód. Strefa jest zlokalizowana przy trasie Loop 1 i stanowi jej rozwinięcie. Do Twojej dyspozycji oddajemy takie przeszkody, jak np. rock garden z najazdem na dropy, równoważnie, rolki do pompowania, stoliki czy linie na równowagę o różnym poziomie trudności.

Bike Park naszego ośrodka to także wypożyczalnia rowerów, szkolenia rowerowe prowadzone przez doświadczonych instruktorów czy wycieczki na rowerach elektrycznych.

Ekstremalnie, ale z głową

W Szczyrk Enduro Trails by TREK promujemy i skrupulatnie przestrzegamy zasad bezpiecznej jazdy na rowerze. Nawet, a wręcz zwłaszcza uprawiając downhill, należy pamiętać o zdrowym rozsądku. Stąd wszystkie trasy są jednokierunkowymi singletrackami służącymi wyłącznie do zjazdu. Naszych gości obowiązuje nakaz jazdy w kasku.

Jeśli ma to być Twój pierwszy kontakt z kolarstwem zjazdowym i nie czujesz się pewnie nawet na naszych trasach dla początkujących, to zachęcamy do skorzystania ze szkolenia rowerowego w Szczyrk Bike Academy.

Teraz nie pozostało nam nic innego, jak jeszcze raz zaprosić Cię do spróbowania ekstremalnego zjazdu rowerem w Beskidach. Nasze trasy zapewnią odpowiedni poziom adrenaliny zarówno zupełnie początkującym, jak i doświadczonym fanom downhillu. Widzimy się w Szczyrku!