Zbójnicka Kopa - Szczyrk Centrum

Przeżyj górską przygodę w SzczyrkuDystans: 18,1 km
Czas przejścia: 5:20 godz.
Suma podejść: 403 m
Suma zejść: 1081 m
Start: Szczyrk Gondola - Zbójnicka Kopa 1205 m n.p.m.
Koniec: Szczyrk Centrum -  514 m n.p.m.

 

Cała wycieczka zaplanowana jest bardzo widokowymi szlakami okrążającymi dolinę Szczyrku. Dzięki temu podczas wędrówki będzie można obserwować okoliczne szczyty z różnych perspektyw. Największą uwagę warto zwrócić na najwyższe wzniesienie Beskidu Śląskiego, czyli Skrzyczne 1257 m n.p.m. z charakterystyczną wieżą nadawczą. W pierwszej fazie wycieczki będą widoczne jego zbocza od strony zachodniej, natomiast po przełamaniu doliny w okolicach przełęczy Salmopolskiej na wysokości szczytu Beskidek ukaże się Skrzyczne z perspektywy północnej z widocznymi trasami narciarskimi do centrum miejscowości.

Pierwszy odcinek wędrówki przebiegający do Malinowskiej Skały poprowadzony jest odsłoniętą granią, skąd rozpościerają się doskonałe widoki na Beskid Śląski, Żywiecki, Tatry oraz pasma górskie po stronie słowackiej takiej jak Mała Fatra. Następnie droga wiedzie przez zalesiony teren do przełęczy Salmopolskiej i dalej do szczytu Kotarz. Wędrując dalej co jakiś czas można obserwować panoramę szczytów, które niedawno się opuściło. Zejście od Chaty Wója Toma prowadzi drogą asfaltową do centrum Szczyrku. Po drodze na trasie można zaliczyć postoje w prywatnych bacówkach i gościńcach. 

Porada: Najkrótszy i jednocześnie najłatwiejszy wariant proponowanej trasy to spacer na dystansie 18 km ze startem na Zbójnickiej Kopie 1205 m n.p.m. Na szczyt najlepiej dostać się kolejami: gondolą i kanapą z parkingu Szczyrk Gondola. W tym wariancie wycieczka zaczyna się z najwyższego punktu i prowadzi głównie w dół. Trudniejszy wariant ze startem z parkingu pod gondolą jest dłuższy o 3 km i wiąże się z wymagającym podejściem w pionie o dodatkowe 600 m.