Szczyrk Gondola - Solisko

Przeżyj górską przygodę w SzczyrkuDystans: 11,3 km
Czas przejścia: 4 godz.
Suma podejść: 714 m 
Suma zejść: 654 m
Start: Szczyrk Gondola -  591 m n.p.m.
Koniec: Solisko - 650 m n.p.m.

Pozostałe warianty:
Hala Skrzyczeńska - Małe Skrzyczne - Malinowska Skała - Solisko [9,2 km | 2:45 godz.]
Zbójnicka Kopa - Małe Skrzyczne - Malinowska Skała - Solisko [8,5 km | 2:17 godz.]
Szczyrk Gondola - Małe Skrzyczne - Malinowska Skała - Solisko - Szczyrk Gondola [14 km | 4:20 godz.]
 

 

Wycieczkę można zacząć na parkingu przy dolnej stacji gondoli. Pierwszy odcinek do Hali Skrzyczeńskiej na całej długości wznosi się do góry i oznaczony jest kolorem żółtym. Początek biegnie tuż pod koleją gondolową i charakteryzuje się szybkim nabieraniem wysokości. Dalej po ominięciu kilku domów ścieżka wchodzi do lasu i wije się przecinając trasy narciarskie. Po pokonaniu 2 km dochodzi się na Halę Skrzyczeńską na wysokość 1000 m n.p.m., gdzie można zrobić przerwę w restauracji Kuflonka. W tym miejscu warto zrobić chwilę przerwy, zasiąść na tarasie z aromatyczną kawą w dłoni i podziwiać okoliczne szczyty.

Kolejny odcinek jest łagodnym podejściem na szczyt Małego Skrzycznego 1211 m n.p.m., skąd można udać się w dalszą wędrówkę szlakiem zielony w kierunku Malinowskiej Skały 1152 m n.p.m. Odcinek do Malinowskiej Skały jest niezwykle widokowy, dzięki czemu często służy jako plener sesji zdjęciowych. Dalsza droga prowadzi już tylko w dół, krótki fragnent szlakiem czerwonym, który następnie odbija na niebieski aż do samego Soliska. Chcąc dostać się na parking pod gondolą można skorzystać z autobusu lub przejść pieszo odcinek 1,7 km wzdłuż ulicy.

Wskazówka: Trasę można sobie znacznie ułatwić pokonując pierwszy, najtrudniejszy odcinek wjeżdżając gondolą na Halę Skrzyczeńską. Suma podejść skróci się do 295 m.