Uwaga Skiturowcy

Poruszanie się po zamkniętych trasach jest zabronione 

Chodzisz wieczorami na nartach skiturowych? Przypominamy, że poruszanie się po trasach narciarskich dozwolone jest tylko w godzinach funkcjonowania ośrodka. W godzinach wieczornych i nocnych na trasach pracują ratraki, które wciągają się na stalowej linie. W tym czasie jest bezzwględny zakaz wchodzenia i zjeżdzania po trasach narciarskich. Złamanie zakazu może grozić uszczerbkiem na zdrowiu lub poważną kontuzją.

Trasy zjazdowe są zamknięte w godzinach 16:30-8:30, za wyjątkiem trasy nr 1 i 3, które są dostępne w czasie jazdy wieczornej 18:00-21:30.

Ku przestrodze wrzucamy nagranie sytuacji zarejestrowanej na Solisku z udziałem narciarza.

 

Na wybranych trasach ratraki pracują przy użyciu stalowej liny, która może być rozciągnięta aż na długości 1 km. Lina często może być schowana pod śniegiem i niewidoczna, co stanowi duże zagrożenie dla osób przebywających w tym czasie w pobliżu. Poniższe grafiki pokazują odcinki, na których może być rozciągnięta lina.

 

Które trasy przygotowywane są na linach?

 

Jak pracują ratraki?

Każdego dnia w sezonie zimowym po zamknięciu ośrodka na trasy wjeżdżają ratraki aby wyrównać i przygotować śnieg na następny dzień. Ich praca zaczyna się po godz. 16:30 i trwa do późnych godzin nocnych. Często odbywa się przy niesprzyjających warunkach atmosferycznych i ograniczonej widoczności. Na bardziej stronnych odcinkach aby uniknąć efektu osuwania się śniegu wraz z 12 tonową maszyną, te zakotwiczone są powyżej wzniesienia do specjalnych słupów i wciągane na stalowych linach. Zjeżdżający w dół w tym czasie narciarze mogą nie widzieć tej instalacji, a każdy kontakt człowieka z czymś takim może grozić poważnym wypadkiem lub nawet śmiercią. Z tego powodu trasy w tym czasie są zamknięte. Osoby, które zobaczą maszyny pracujące na stokach nie powinny się do nich zbliżać. Wszystkie te zasady wprowadzone są w trosce o bezpieczeństwo osób korzystających ze stoków. Ale to nie znaczy, że zamykamy się na narciarzy podchodzących w górę stoku. Skiturowców zapraszamy w godzinach funkcjonowania ośrodka, kiedy mogą bezpiecznie poruszać się po trasach.