Ratraki na trasach

Poruszanie się po zamkniętych trasach 

Chodzisz wieczorami na nartach skiturowych. Zwróć uwagę na ratraki, które przygotowują w tym czasie trasy na następny dzień.

Trasy zjazdowe są zamknięte w godzinach 16:30-8:30, za wyjątkiem tras 1 i 3, które są dostępne w czasie jazdy wieczornej 18:00-21:00.

W czasie kiedy trasy są zamknięte poruszać mogą się po nich ratraki przygotowujące stoki na następny dzień. Na wybranych trasach mogą one pracować przy użyciu stalowej liny, która może być rozciągnięta aż na długości 1 km. Lina często może być schowana pod śniegiem i niewidoczna, co stanowi duże zagrożenie dla osób przebywających w tym czasie na trasach. Poniższe grafiki pokazują odcinki, na których może być rozciągnięta lina.

 

Jak pracują ratraki?

Każdego dnia w sezonie zimowym po zamknięciu ośrodka na trasy wjeżdżają ratraki aby wyrównać i przygotować śnieg na następny dzień. Ich praca zaczyna się po godz. 16:30 i trwa do późnych godzin nocnych. Często odbywa się przy niesprzyjających warunkach atmosferycznych i ograniczonej widoczności. Na bardziej stronnych odcinkach aby uniknąć efektu osuwania się śniegu wraz z 12 tonową maszyną, te zakotwiczone są powyżej wzniesienia do specjalnych słupów i wciągane na stalowych linach. Zjeżdżający w dół w tym czasie narciarze mogą nie widzieć tej instalacji, a każdy kontakt człowieka z czymś takim może grozić poważnym wypadkiem lub nawet śmiercią. Z tego powodu trasy w tym czasie są zamknięte. Osoby, które zobaczą maszyny pracujące na stokach nie powinny się do nich zbliżać. Wszystkie te zasady wprowadzone są w trosce o bezpieczeństwo osób korzystających ze stoków. Ale to nie znaczy, że zamykamy się na narciarzy podchodzących w górę stoku. Skiturowców zapraszamy w godzinach funkcjonowania ośrodka, kiedy mogą bezpiecznie poruszać się po trasach.

Jako przestrogę zamieszczamy film, na którym widać nierozważnych użytkowników, przejeżdżających w pobliżu ratraka na linie.Powrót

Mamy nadzieję, że znalazłeś potrzebne informacje
Strona główna →