Zatrzymanie kolei kanapowej na Zbójnicką Kopę

Szczyrk Mountain Resort24.12.2018 – w ośrodku Szczyrk Mountain Resort została zatrzymana kolej linowa na Zbójnicką Kopę. Kolej jest nowością tego sezonu jej uruchomienie odbyło się z dniem otwarcia szczyrkowskiego ośrodka a więc ponad tydzień temu 15.12 w sobotę, od tego czasu kolej funkcjonowała codziennie.

Prawdopodobną przyczyną zatrzymania kolei były dynamicznie zmieniające się warunki pogodowe – duża wilgotność, gwałtowny spadek temperatury i mocne oblodzenie górnej stacji kolei. Pracownicy kolei po godzinie 11.00 podjęli próby uruchomienia jej, aby zwieźć przebywających na krzesłach gości jednak, aby zapobiec wychłodzeniu pasażerów od razu wezwano służby Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego grupy Beskidzkiej.

Przed 12.00 GOPR oraz Straż Pożarna rozpoczęła ewakuację 26 osób przebywających na krzesłach kolei, ośrodek zabezpieczył dla ewakuowanych ciepły napój na Hali Skrzyczeńskiej. Cała akcja przebiegła bardzo sprawnie dzięki pracy kilkudziesięciu osób i wszystkich gości sprowadzono bezpiecznie na Halę Skrzyczeńską a cała akcja zakończyła się przed godziną 14.00.

Zgodnie z procedurami Kierownik kolei powiadomił TDT (Transportowy Dozór Techniczny), który w przypadku zatrzymania kolei będzie badał sytuację. Po południu zakończyło się przekazanie protokołów z działania kolei – TDT planowo musi wykonać obligatoryjne badania techniczne, które możliwe będą dopiero w dniach 27-28.12.2018 po świętach. Kolej do tego czasu pozostaje wyłączona z funkcjonowania.

Kolej na Zbójnicką Kopę jest najwyżej położoną koleją w ośrodku Szczyrk Mountain Resort ma długość 1,7 km oraz przepustowość 2000 os/h stacja górna kolei znajduje się na wysokości 1205 m n.p.m, w trakcie jej unieruchomienia w dzień Wigilii w ośrodku jeździło ponad 1000 osób.
Powrót do strony głównej

Mamy nadzieję, że znalazłeś informacje, których szukasz. Aby zacząć od początku - przejdź na stronę główną

 

Strona główna →