Rekordowa zima w Szczyrku

Zakończenie sezonu zimowego 2018/2019Sezon zimowy 2018/2019 dobiegł końca z dniem 7.04.2019. Dziękujemy, wszystkim naszym Gościom za wspólnie spędzony czas i widzimy się na stoku niebawem z nadejściem pierwszych jesiennych mrozów. Obecnie trwa przygotowanie oferty wiosenno - zimowej z wieloma atrakcjami dla dzieci, turystów i rowerzystów.Zima w Szczyrku była w tym sezonie pod wieloma względami rekordowa. Ze szczyrkowskich tras narciarskich skorzystała największa ilość narciarzy i snowbordzistów w całej historii miasta.

Doskonałe warunki narciarskie utrzymywały się już od pierwszych dni astronomicznej zimy (ośrodek Szczyrk Mountain Resort był dostępny nawet wcześniej bo już od 15 grudnia) i wcale nie skończył się wraz z nadejściem astronomicznej wiosny. W sumie sezon na szusowanie trwał 117 dni, w porównaniu do zeszłego roku to aż o 2 tygodnie dłużej. Aura dopisała w tym sezonie narciarskim, ale także usprawnienie systemu naśnieżania, spowodowało, że minioną już zimę każdy amator białego szaleństwa będzie wspominał z utęsknieniem.

„Po pierwszym sezonie zimowym po inwestycjach dostrzegliśmy braki w naszym systemie sztucznego naśnieżania, dlatego dokonaliśmy aktualizacji potrzeb i zakupiliśmy dodatkowe armaty śnieżne oraz lance. Dziś już wiemy, że przy sprzyjających warunkach pogodowych i małych opadach naturalnego śniegu możemy spokojnie go wyprodukować” - mówi Grzegorz Przybyła dyrektor ośrodka Szczyrk Mountain Resort. Dodatkowe wyposażenie to nie wszystko. Ten sezon w ośrodku to także kolejne dwa nowe ratraki marki Prinoth, które zasiliły szeregi naszej floty i spowodowały, że przygotowanie tras narciarskich było znacznie łatwiejsze.

„W naszym ośrodku mamy prawie 80 ha tras narciarskich, z roku na rok rozwija się nasza infrastruktura, która znacznie pomaga nam w utrzymywaniu tych tras. W tym roku po raz pierwszy korzystaliśmy z systemu Leica, dzięki któremu operator ratraka był w stanie co do centymetra oszacować ilość śniegu w danym miejscu i przygotować większą jego warstwę” - mówi Dominik Gramantic osoba odpowiedzialna za dział naśnieżania oraz ratrakowania.

Ośrodków w Szczyrku nie ominął także temat silnych wiatrów, co często psuło humory narciarzy i komplikowało sytuację. Rekordowa siła wiatru odnotowana na wysokości 1 000 m n.p.m. w tym sezonie to aż 157 km/h. „Na pogodową sytuację wiatrową nie ma mocnych. Jednak dzięki potocznie zwanym „bananom” czyli najprościej mówiąc dodatkowemu obciążeniu zamontowanemu na kolei kanapowej, ta mogła funkcjonować przy wietrze silniejszym o 15-20 km/h niż miało to miejsce w zeszłym roku” - mówi Krzysztof Brożyna kierownik ds. Kolei linowych.

Ośrodek Szczyrk Mountain Resort nieustannie się rozwija, po inwestycjach w podstawową infrastrukturę, czyli koleje linowe, sezon zimowy 18/19 to także pierwszy sezon działalności Szczyrk Ski School i strefy do nauki Maxiland powered by Reima. Szkoła w tym sezonie wypuściła ponad 3 500 nowych narciarzy i snowbordzistów, którzy złapali bakcyla zimowego szaleństwa. Nowym produktem, który doskonale przyjął się na polskim rynku, a już od kilkunastu lat działa w innych ośrodkach zarządzanych przez spółkę Tatry Mountain Resort był Fresh Track. Jest to ekskluzywny produkt, ponieważ ograniczonej liczbie narciarzy udostępniane zostają trasy jeszcze przed oficjalnym otwarciem ośrodka, co w praktyce oznacza, że maksymalnie 50 osób od godziny 7:30 do 9:00 mogło korzystać z tras narciarskich, a całość zakończyć śniadaniem w restauracji na Hali Skrzyczeńskiej.

Nowym produktem, który znalazł uznanie wśród narciarzy było tzw. „Wieczorne ratrakowanie” - czyli możliwość jazdy ratrakiem i przygotowanie trasy, na fotelu pasażera w przerwie między jazdą dzienną a wieczorną. Wszystkie produkty ośrodka dostępne były w sprzedaży na gopass.pl, dzięki czemu można było ominąć kolejki do kas. Dla narciarzy, którzy zawsze z utęsknieniem czekają na kolejną zimę, już w marcu przygotowano atrakcyjną ofertę na karnet sezonowy Sprytna Sezonówka w wielu kombinacjach. Oferta dostępna jest tylko do końca kwietnia i umożliwia szusowanie przez cały kolejny sezon w bardzo atrakcyjnej cenie, właściwie po 7 dniach jazdy na nartach inwestycja się zwraca, wszystkie korzyści wynikające ze Sprytnej Sezonówki można sprawdzić na www.gopass.pl. Koniec sezonu niespodziewanie okazał się być kolejnym rekordem, ponieważ ośrodek Szczyrk Mountain Resort był najdłużej funkcjonującym ośrodkiem narciarskim w Beskidach.

Zakończenie zimy, to zawsze początek turystyki wiosenno-letniej. Kolej gondolowa będzie funkcjonowała w okresie Świąt Wielkanocnych oraz w Weekend Majowy. Sezon letni stoi pod znakiem górskich ścieżek rowerowych, nowego parku zabaw dla najmłodszych, regionalnych imprez na Hali Skrzyczeńskiej przy największym „Zbyrcoku” czyli dzwonku pasterskim o rekordowej wielkości oraz jedynej na tej wysokości (1 000 m n.p.m.) piaszczystej plaży.

Return to Home page

We hope you have found the information you were looking for.
To start again – go to Home page.

 

Home page →